Wydział
Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii został utworzony w 1968 roku wraz z powołaniem do życia Uniwersytetu Śląskiego. Powstał z połączenia odpowiednich wydziałów Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach. Zgodnie z zarządzeniem ministra oświaty i szkolnictwa wyższego, z 31 lipca 1968 r., Wydział kontynuował kierunki kształcenia i działalność naukową scalonych jednostek. Jego historię tworzyły takie postacie, jak: prof. Marek Kuczma, matematyk, twórca polskiej szkoły równań funkcyjnych; prof. Andrzej Pawlikowski, fizyk, twórca katowickiej fizyki teoretycznej; prof. August Chełkowski, fizyk i polityk, twórca szkół naukowych na Śląsku: fizyki molekularnej i fizyki ciała stałego, jego działalność naukowa znalazła uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.
Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii zlokalizowany jest w Katowicach, zajmuje kilka budynków: przy ulicy Bankowej 14 (Instytut Matematyki; Instytut Fizyki; Instytut Chemii), ulicy Uniwersyteckiej 4 (Instytut Fizyki), Szkolnej 9 (Instytut Chemii) oraz w Chorzowie, w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Wydział ma prawa do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego nauk chemicznych w zakresie chemii, nauk fizycznych w zakresie fizyki oraz nauk matematycznych w zakresie matematyki.
W obrębie jego struktury funkcjonują trzy Instytuty: Matematyki, Fizyki oraz Chemii, w których prowadzone są badania naukowe, stawiające Wydział w grupie najlepszych jednostek w kraju (kategoria pierwsza). Pracownicy Wydziału corocznie publikują blisko 300 publikacji naukowych, uczestniczą w kilkuset konferencjach krajowych i międzynarodowych, współpracują z wiodącymi uczelniami czy instytucjami naukowymi w Europie, Ameryce Północnej, Australii i Azji.
Na badania naukowe pozyskiwane są środki z tzw. grantów finansowanych przez NCN, NCBiR, czy Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz z projektów unijnych. W latach 2009 – 2012 realizowano 78 projektów badawczych krajowych oraz 4 projekty unijne.
Edukacja prowadzona jest na następujących kierunkach: studia I stopnia z biofizyki, fizyki technicznej, technologii chemicznej i informatyki; studia I i II stopnia z chemii, fizyki, fizyki medycznej, ekonofizyki oraz matematyki; studia III stopnia z matematyki, fizyki i chemii.
Kierunki matematyka i chemia uzyskały finansowanie w ramach projektów tzw. Kierunki Zamawiane (POKL). Wprowadzane są innowacyjne metody kształcenia jak metody komputerowe (projekt iCSE), gdzie studenci wybranych kierunków podczas pierwszego roku studiów poznają podstawowe języki programowania i na zajęciach stosują metody komputerowe do modelowania procesów matematycznych i fizycznych.
Studia z matematyki prowadzone są też w trybie niestacjonarnym.
Na Wydziale prowadzone są studia podyplomowe: nauczycielskie z matematyki i informatyki, matematyki finansowej i ubezpieczeniowej, studia kwalifikacyjne z fizyki dla nauczycieli nie będących fizykami, studia kwalifikacyjne pedagogiczne dla nauczycieli fizyki/chemii.
Instytuty dysponują nowoczesnymi laboratoriami, w których prowadzony jest proces dydaktyczny oraz badania naukowe. W instytutach zlokalizowanych w Katowicach dysponujemy nowoczesnymi pracowniami fizycznymi (I i II stopnia), których modernizację i doposażenie przeprowadzono w 2012 roku w ramach regionalnego projektu unijnego Modlab. Unowocześniono pracownie komputerowe w Instytucie Fizyki w ramach środków projektu regionalnego Pileus (2012).
Bardzo wiele pracowni dydaktycznych fizycznych i chemicznych zostało unowocześnionych w ramach środków uzyskanych z projektu UPGOW realizowanego w latach 2008 – 2013.
W oddanym w 2012 roku obiekcie w Chorzowie, w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych otwarto nowoczesne pracownie naukowe i dydaktyczne, wyposażone w unikalną aparaturę do prowadzenia badań materiałów o wymiarach Nano (spektrometry XPS, ToF, SIMS, mikroskopy), biologicznych (nowoczesne pracownie do hodowli komórek, gdzie prowadzi się badania in vitro), badań własności optycznych (spektrometry UV-ViS, Ramana, podczerwieni, fotolizy błyskowej, mikrospektrofluorymetry, laser femtosekundowy itp.), badań własności magnetycznych (pracownia magnetyczna wyposażona w SQUID, spektrometr EPR), własności strukturalnych (dyfraktometry rentgenowskie: proszkowy, monokrystaliczny, do badań układów amorficznych), do badań jakości uzyskanych materiałów (rentgenowski spektrometr fluorescencyjny, MS, spektrometr NMR).
Więcej danych na stronach:
http://www.math.us.edu.pl
http://if.us.edu.pl/
http://www.chemia.us.edu.pl
http://upgow.us.edu.pl
http://icse.us.edu.pl